• „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!

Nominacja do Nagrody księdza Londzina

17 Paź 2019

Samorząd gminy Czechowice – Dziedzice do tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina nominował Barbarę Bielaczyc.

Nominowana ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Początkowo oprócz własnej działalności artystycznej pracowała jako wykładowca na kilku uczelniach oraz publikowała artykułu z pogranicza muzyki i antropologii kultury. Od roku 2000 skupiła się wyłącznie na działalności artystycznej w Czechowicach – Dziedzicach. W roku 2005 założyła Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento początkowo zapraszając do udziału w spektaklach zawodowych muzyków, a jednocześnie kształcąc wokalnie i aktorsko młodzież,
z którą od roku 2006 zaczęła organizować koncerty i wystawiać liczne spektakle musicalowe, operowe, operetkowe i dramaty.

Od tego czasu wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli, które cieszyły się wielką popularnością. Zorganizowała setki koncertów, w tym wiele charytatywnych. Organizuje także koncerty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży, angażuje się w upowszechnianie poezji, współorganizuje Krakowski Salon Poezji i Festiwal Poezji Słowiańskiej w Czechowicach – Dziedzicach. Jej uczniowie wygrywają liczne ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy wokalne, a ona sama wielokrotnie była wyróżniania nagrodami specjalnymi dla nauczyciela śpiewu.

Przygotowani przez nią młodzi ludzie dostają się na renomowane uczelnie muzyczne i artystyczne, wielu z nich występuje już w teatrach, operach, teatrach muzycznych. Organizuje także warsztaty artystyczne i kursy wokalne, do prowadzenia których zaprasza znakomitych artystów. Poprzez działalność artystyczną integruje społeczność lokalną i skutecznie buduje więzi międzypokoleniowe. Zainicjowała cykliczne festiwale muzyczno – teatralne np. Letni Festiwal Wokalo – Teatralny LEW, Śpiewajmy i Grajmy Mu – Festiwal Kolęd i Pastorałek, Jesienny Festiwal Muzyki Wokalnej Amo Cantare, w ramach którego w roku 2019 odbył się I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Józefa Świdra w Czechowicach – Dziedzicach.

Na temat jej działalności powstają artykuły i prace naukowe. Na swoim koncie ma także wiele nagród w dziedzinie kultury przyznanych przez Burmistrza Czechowic – Dziedzic i Starostę Bielskiego.

/A.Macher – na podstawie materiałów z Urzędu Gminy Czechowice – Dziedzice, foto: UG w Czechowicach – Dziedzicach, J.Jesionka/