• CZECHOWICE-DZIEDZICE
 • Obradowało XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich
 • BUCZKOWICE
 • PORĄBKA
 • SZCZYRK
 • JAWORZE
 • JASIENICA
 • KOZY
 • WILAMOWICE
 • WILKOWICE
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
 • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
 • Królowały potrawy wielkanocne!
 • 1
 • 2
 • 3

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami!

07 Sie 2019

Od 27 lipca do 4 sierpnia odbywało się największe w Polsce „święto folkloru” czyli... Tydzień Kultury Beskidzkiej. Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej obchodził 56 urodziny, jednakże największe świętowanie odbyło się z okazji 50-tego jubileuszu Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz 30-tego Międzynarodowego Spotkania Folklorystyczne w Wiśle. Jubileusze te powodują, że u wielu ludzi kultury, pasjonatów, miłośników folkloru pojawia się łza w oku... łza szczęścia, wzruszenia i zadumy nad dziedzictwem kulturowym zarówno naszej Małej Ojczyzny, jak i całej Polski.

TKB odbywa się od lat na przełomie lipca i sierpnia, czyli sezonu urlopowego w Beskidach — Śląskim i Żywieckim oraz okolicznych miejscowościach. Najważniejszą częścią TKB są wieczorne kilkugodzinne koncerty, które odbywały się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz trzech towarzyszących - w Istebnej, Jabłonkowie, Ujsołach. Oprócz koncertów na mieszkańców i turystów czekały dodatkowe atrakcje takiej jak: barwne korowody w Szczyrku, Żywcu, Wiśle, Istebnej i Jabłonkowie, Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski w Makowie Podhalańskim, kiermasze, koncerty kapel góralskich na mniejszych scenach oraz wystawy m.in. „Tajemnica s/tworzenia według Stanisława Kwaśnego” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej i „Taniec stan umysłu” – wystawa fotografii Artura Strąka w Galerii Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

W ciągu dziewięciu dni na scenach TKB zaprezentowało się 77 zespołów polskich oraz 13 zagranicznych. Do tego należy dodać trudną do zliczenia ilość kapel, grup śpiewaczych, solistów; zatem impreza zgromadziła ponownie prawie 4 tysiące wykonawców, a ich prezentacje podziwiało około 250 000 widzów. Powiat Bielski reprezentowała w tym roku wyjątkowo duża liczba zespołów regionalnych, bo aż 12 w tym:

- Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice” z Wilamowic,

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice” z Rybarzowic,

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” z Bestwiny,

- Zespół Pieśni i Tańca „Kozianie” z Kóz,

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Klimczok” ze Szczyrku,

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Mały Ondraszek” ze Szczyrku

- Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka” z Mesznej,

- Zespół Pieśni i Tańca „Mała Ziemia Beskidzka” z Mesznej,

- Zespół Regionalny „Bierowianie” z Bier,

- Zespół Regionalny „Jaworze” z Jaworza,

- Zespół Regionalny „Dudoski” z Międzyrzecza Górnego.

Festiwal rozpoczął się jubileuszowym koncertem Festiwalu Folkloru Górali Polskich w dniu 26.07 w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu w reżyserii Adama Adamowskiego pt. ,,Karpacka dusza”, podczas którego wystąpiło 14 zespołów regionalnych oraz pieśni i tańca, a także dudziarze i heligoniści, a z okazji jubileuszowej edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbył się koncert pt. ,,Duch gór” — 31.07 w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle. W ramach międzynarodowych spotkań wystąpiły zespoły z obu Ameryk – Południowej i Północnej – Chile i Kanada. Fantastycznie zaprezentowały się Turcja, Gruzja oraz zespoły bałkańskie: Albania, Macedonia, Serbia. Swoje programy pokazali również Chorwaci, Czesi, Słowacy, Rumuni i Węgrzy.

W ramach 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu prezentowali się artyści m.in. z grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Łąccy, Górale Nadpopradzcy, Górale Czadeccy, Łemkowie oraz z terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie, Pogórzanie. Jury przyznało następujące nagrody główne:

 "Złote Żywieckie Serce"

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA WIERCHY IM. JÓZEFA SZCZOTKI Z MILÓWKI

"Srebrne Żywieckie Serce"

ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA

"Brązowe Żywieckie Serce"

ZESPÓŁ REGIONALNY OLDRZYCHOWICE Z OLDRZYCHOWIC

Reprezentant powiatu bielskiego i wielokrotny laureat tego festiwalu, Antoni Gluza ze Szczyrku zajął III miejsce w kategorii SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI prezentując swój talent do gry na dudach, piszczałce jednootworowej (wielkopostnej), okarynie i heligonce oraz II miejsce w kategorii MISTRZ I UCZEŃ – instrumentaliści. Szczegółowy protokół z konkursów poniżej.

Ciekawostką i dodatkową atrakcją w tym roku był fakt, iż do wspólnego góralskiego świętowania dołączyła Poczta Polska, która wydała znaczek Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Przedstawiono na nim wizerunek klepoka – drewnianego ptaszka, symbol TKB, namalowany przez prof. Michała Klisia. Znaczek został wyemitowany w bardzo dużym nakładzie – aż 3 miliony sztuk. Będzie więc w obiegu przez 2–3 lata. Pod każdą ze scen ustawione były stoiska Poczty Polskiej, na których zakupić można było znaczek, koperty, a także pocztówki z okazji 56. TKB. Była to doskonała okazja do wysłania wakacyjnej kartki z Beskidów.

Serdeczne podziękowania należy skierować w stronę organizatorów TKB czyli Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, pracowników ośrodków kultury w Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, samorządom wspierającym finansowo TKB, sponsorom oraz wszystkim tym, którzy tworzą to „święto od kuchni”: konferansjerom, twórcom regionalnym, pilotom, akustykom, obsłudze technicznej, pracownikom merytorycznym, tłumaczom, których jest w sumie kilkaset osób.

Bez wątpienia Tydzień Kultury Beskidzkiej jest wspaniałą wizytówką Beskidów, ale i całej Polski w skali międzynarodowej. Miłość do śpiewu, tańca i muzyki pozwala zarówno osobom występującym na deskach festiwalowych estrad, jak i szeroko zgromadzonej publiczności, na wspólne przeżywanie emocji związanych z pięknem i wyjątkowością naszych góralskich tradycji. Tego typu impreza wychodzi poza kategorię imprezy plenerowej czy prezentowania dorobku danego zespołu, gdyż jej celem jest przede wszystkim zachowanie niematerialnego dziedzictwa narodowego, jakim jest folklor i kultura góralska. Dlatego bardzo ważne jest, by z roku na rok przybywało zespołów regionalnych, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, którzy swoją pasją będą nie tylko „zarażać” co raz to większe kręgi naszego społeczeństwa, będą edukować i skłaniać do myślenia nad własną przeszłością, historią i tradycją.

Trudno jest rozstawać się z Tygodniem Kultury Beskidzkiej, znowu na kolejny rok, jednakże w sercach i pamięci miejmy słowa nieoficjalnego hymnu górali beskidzkich napisane przez Adama Niedobę - kierownika zespołu regionalnego "Wisła" w Wiśle:

Szumi jawor, szumi i szumi osika,

Nigdy nie zaginie góralsko muzyka,

Góralsko muzyka i góralskie grani, 

Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani.

 

(tekst: M. Więzik, foto: Okiem Fotoreportera, IT Szczyrk)

 

 WYNIKI – 50. Festiwal Folkloru Górali Polskich

 WYNIKI – 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne