UWAGA!
Z przyczyn technicznych dyżur Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Gminie Szczyrk zostaje przeniesiony z dnia 14 stycznia 2019 r. (poniedziałek) na
16 stycznia 2019 r. (środa) godz. 9:00 – 13:00

Wilczki morskie z Jasienicy

02 Sty 2019

Chociaż obecna pora roku nie nastraja, by korzystać z nurtu rzek i morskich fal, to jednak  opiekunka Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy  Alicja Iskrzycka, już teraz rozpoczęła przygotowania do sezonu letniego.

W zimowy, przedświąteczny dzień  zaprosiła 16 uczniów na symboliczny "chrzest morski". Ceremonia ta, jak stwierdził Prezes Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edward Szpoczek, zabawowa w formie, jest początkiem ich przygody z wodnym światem, który jest dany, by z niego w sposób odpowiedzialny korzystać - rekreacyjnie, sportowo, gospodarczo itp. Obrzęd „chrztu morskiego” kształtuje też różne cechy charakteru potrzebne do wspaniałego przeżywania życia.

W sali, która została zamieniona w pokład statku przygotowano odpowiednie akcesoria niezbędne do przeprowadzenia obrzędu. Był starszy i młodszy pirat oraz diabeł z morskich głębin, którzy poddawali kandydatów przeróżnym próbom. Kto przeszedł zwycięsko, (a okazało się, że wszyscy), został przyjęty przez Neptuna i Prozerpinę do grona "wilczków morskich" i otrzymywał stosowne imię, co zostało potwierdzone certyfikatem.

Kpt. ż. w. Jerzy Ryrych podzielił się  przeżyciami z własnego , dwukrotnego chrztu morskiego na prawdziwych statkach, na pełnym morzu. Pan Andrzej Stąsiek zaś, zachęcił do poznawania piękna fauny i flory morskiej i śródlądowej w jaworzańskim Muzeum, a opiekunka "Pani Ala" zaprosiła wiosną na warsztaty szkoleniowe podczas , których złożą ślubowanie i otrzymają legitymacje członkowskie LMiR.

J.J.