70 lat KGW Czaniec

30 Paź 2018

Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu ma już 70 lat.

Zostało założone w listopadzie 1948 roku, liczyło wtedy 42 osoby. Jego działalność skupiała się na wdrażaniu nowych odmian warzyw, zbóż, ziemniaków i ich ochronie, podnoszeniu produkcji mleka, trzody chlewnej, bydła, drobiu i owiec, zaopatrywaniu gospodarstw w pisklęta, prowadzeniu kursów gotowania, pieczenia, kroju i szycia, haftu, szydełkowania, organizowaniu szkoleń rolniczych, spotkań z lekarzami, upowszechnianiu osiągnięć rolników i gospodyń wiejskich poprzez wystawy kulturalno-oświatowe, organizowaniu dożynek z wystawami płodów rolnych i rękodzieła, udzielaniu pomocy rodzinom wiejskim w wychowywaniu dzieci i zapewnienia właściwego wypoczynku w dziecińcach i propagowaniu regionalnej tradycji kultury ludowej.

Z ostatnich dużych przedsięwzięć należy wymienić w 2015 roku aktywną pomoc przy organizacji Jubileuszu 450-lecia Parafii Czaniec, W 2016 roku został odsłonięty i poświęcony obelisk Świętego Jana Pawła II, gdzie duży wkład pracy miało Koło Gospodyń Wiejskich Od 3 lat KGW korzysta z projektów Urzędu Gminy Porąbka. W tym okresie zostały zakupione stroje regionalne oraz zorganizowano kilka wycieczek krajoznawczych. a także udało się utworzyć zbiór piosenek ludowych i patriotycznych i wydano go w formie śpiewnika za pomocą projektu Urzędu Gminy Porąbka.

Wieloletnia praca społeczna pań z KGW Czaniec zaowocowała wieloma sukcesami i zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami.

W latach 1948-2018 Koło Gospodyń reprezentowały następujące przewodniczące: Ludwika Niemczyk, Katarzyna Rudzka, Helena Pawińska, Józefa Błasiak, Maria Tolarczyk i Barbara Górka.

/A.M/