Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic zaprasza

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic serdecznie zaprasza na następujące wydarzenia:

30.10.2017  - Wykład  Jacka Cwetlera i Marka Szypuły z serii Historia Śląska Cieszyńskiego "Historia Żydów na Śląsku Cieszyńskim"

06.11.2017 -Wykład Jacka Cwetlera i Renaty Nawrockiej z cyklu Historia miasta pt. "Miejsca Pamięci w Czechowicach-Dziedzicach"

W trakcie wykładu prelegenci przekażą aktualne wiadomości na temat rejestru miejsc pamięci w naszej gminie, zaprezentują również zdjęcia oraz przybliżą lokalizację tych miejsc na mapie.

13.11.2017   - Wieczór autorski Janusza Chmielniaka , autora książki "Ewolucja światła"

Zaginione światło

Współczesny człowiek jest niezwykle praktyczny, otacza się przedmiotami, które mają konkretne zastosowanie. Cała reszta trafia w zapomnienie, niszczejąc i znikając bezpowrotnie. Istnieje wprawdzie garstka zapaleńców próbujących  przywrócić dawny blask zapomnianym świadectwom historii, jednak dawnego znaczenia nie da się im już przywrócić. Sięgając w historię światła, przekonałem się jak wiele jest jeszcze do odkrycia. Listy ukryte w lampie naftowej, znaki wyryte na drewnianym uchwycie wojskowej latarni, lampka oliwna wykonana z muszli ostrygi oświetlająca czyjś dom dwa tysiące lat temu… To nie tylko ogromne źródło informacji, lecz przede wszystkim inspiracja do dalszych badań. W swojej publikacji wprowadzam Czytelnika w świat pełen tajemnic i zdradzam niektóre sekrety powstania życiowej pasji. Któregoś dnia odnalazłem pośród rodzinnych pamiątek niezwykły przedmiot. Był to świecznik przedstawiający człekokształtną postać, trzymającą naczynie ze świecą. Zrodził się wtedy pomysł napisania książki. Tak więc przekazuję Państwu efekty pięciu lat pracy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.