• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Swaczyna i inne atrakcje Święta Powiatu Bielskiego

03 Sie 2015

Święto Powiatu Bielskiego ściągnęło tłumy, dla których organizatorzy czyli Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy przygotowali cały wachlarz propozycji. Na estradzie jasienickiego Drzewiarza występował Zespół Regionalny BIEROWIANIE, a także DUDOSKI i LIPTAL LIPTAL z Czech Orkiestra Dęta z Mazańcowic. Urodą i tańcem czarowały mażoretki GRACJA z Wilamowic.

Niezwykłą atrakcją powiatowego święta było Josiynicki Żniwowani. Był to konkurs zbierania plonów metodami tradycyjnymi. Zmagania drużyn oceniali sędziowie, którzy mierzyli czas koszenia zboża sierpem oraz kosą, zbierania i wiązania go w snopki, a następnie ustawiania w kopki. Przy młóceniu cepem ocenie podlegała waga wymłóconego zboża. Natomiast ostrze wyklepanej kosy nie mogło popękać czy się zbytnio powykrzywiać. Konkurs drużynowy wygrali przedstawiciele sołectwa Jasienica przed Rudzicą i gminą Jaworze. Specjalne wyróżnienie za najciekawszą prezentację drużyny otrzymało sołectwo Biery.

Żniwa, to szczególny czas w roku. Kiedyś towarzyszyły temu różne obrzędy i przyśpiewki. Tego już nie ma - mówił Janusz Pierzyna, a Starosta Bielski Andrzej Płonka dodał, że konkurs Josiynicki Żniwowani to znakomita próba „ocalenia od zapomnienia” obrzędów, które dla minionych pokoleń były codziennością. Następnie wszyscy żniwiarze i obserwatorzy zmagań konkursowych poczęstowani zostali swaczyną czyli dawnym posiłkiem podawanym podczas pracy w polu na który składała się pajda białego chleba z grubo posmarowanym masłem i białym serem łączonym z miodem. W ten upalny dzień swaczyna smakowała wyśmienicie. Zresztą nie tylko swaczyna tego dnia była degustowana, gdyż równolegle do zmagań żniwiarzy, w specjalnie ustawionym namiocie odbywał się w ramach "Kulinarnego Dziedzictwa Powiatu Bielskiego" przegląd tradycyjnych potraw. Biorą w nim udział przedstawiciele lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie stowarzyszeń regionalnych, prezentując dziedzictwo kulinarne swojej małej ojczyzny w postaci potraw i napojów, wywodzących się z tradycji tutejszych terenów. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy, w której można odkryć nie tylko same produkty żywnościowe, specyficzne dla danego regionu, ale również jest to okazja do zapoznania się z rodzimą historią, tradycją oraz unikatową sztuką kulinarną, korzystającą z tradycyjnych receptur. Motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu Potraw „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” są „żniwa i potrawy związane z okresem żniw”.   Jury z uwagi na charakter pracy przy żniwach zwracało uwagę na potrawy które gasiły pragnienie (domowej produkcji podpiwki, kwaśne mleko), były łatwe do przetransportowania i spożycia w polu (wspomniana swaczyna, a także bułeczki, kołacze z serem czy sezonowymi owocami typu śliwki i jabłka). Sezonowymi letnimi zupami były wszelkie polewki z maślanki czy serwatki.

Komisja Oceniająca pod przewodnictwem Jolanty Konior – Kierownika Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki dokonała oceny w 5 kategoriach. Wszystkim uczestnikom Przeglądu przyznano równorzędnej wartości nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczestnictwa w przeglądzie. Komisja oceniająca przyznała dodatkowo 5 statuetek wyrzeźbionych przez twórcę ludowego Czesława Kubika za najbardziej tradycyjną potrawę w kategoriach: zupy - KGW WILAMOWICE – MOĆKA Z CHLEBEM, danie główne - ZESPÓŁ REGIONALNY „KOZIANIE” – PLACEK ZIEMNIACZANY ZE ŚMIETANĄ, produkt - KGW RUDZICA – ŻEBROCZKA, ciasta i desery - KGW BIELOWICKO – KOŁOCZ ŚLĄSKI, napoje i nalewki - KGW NR 1 JAWORZE - PODPIWEK

Nagrody przyznali również: redakcja Miesięcznika „Mój Powiat” za najlepszą aranżację stoiska dla STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KANIÓWKA, Rejonowy Związek Kół i Organizacji Rolniczych dla KGW BYSTRA – ZA NAJBARDZIEJ TRADYCYJNE STOISKO oraz Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla KGW MIĘDZYRZECZE DOLNE – ŻEBERKA WĘDZONE W ŚMIETANIE Z ZIEMNIAKAMI.

Na Święcie Powiatu Bielskiego nie zabrakło zmagań sportowych. Organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody w żonglerce piłką, rzutami woreczkami do koła czy cieszący się największą popularnością rzuty do wiklinowego koszyka … ziemniakami.

Gospodarze miejsca i uroczystości Starosta Bielski Andrzej Płonka i wójt Janusz Pierzyna witali licznie przybyłych gości, a wśród nich m.in. Posłów na Sejm RP: Mirosławę Nykiel, Aleksandrę Trybuś i Sławomira Kowalskiego, Wicewojewodę Śląskiego Mirosława Szemlę, radnych sejmiku Danutę Kożusznik i Andrzeja Kamińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego Jana Borowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Bielska – Białej Jarosława Klimaszewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Jasienica Jana Batelta i Gminy Buczkowice Piotra Żądło, Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej Adama Caputę, Komendanta Policji Dariusza Matusiaka, Dyrektora Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu Mirosława Dziergasa oraz Wójta Gminy Porąbka Czesława Bułkę, Wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza, Wójta Bestwiny Artura Beniowskiego, Wójta Buczkowic Józefa Caputę i z – ce Burmistrza Wilamowic Stanisława Gawlika.

Całość powiatowego święta zwieńczył koncert zespołu BACIARY i zabawa taneczna z zespołem PINUPBAND.

Tekst i foto: Jarosław Jesionka

Święto Powiatu Bielskiego