ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Nominacja gminy Wilamowice

08 Paź 2018

Gmina Wilamowice nominowała do tegorocznej nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice”.

Jedyny regionalny zespół pieśni i tańca, którego program opiera się wyłącznie na wilamowskich tańcach i pieśniach, a jego członkowie występują w różnych wariantach tradycyjnych strojów wilamowskich. Większą część pieśni zespół wykonuje w języku wilamowskim, a swój repertuar opiera na obrzędach i zwyczajach charakterystycznych kulturowo dla miasta Wilamowice. Założony w 1948 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ,,WILAMOWICE” jest najstarszym zespołem kultywującym tradycje miasta Wilamowice. Udokumentowane początki zespołu sięgają początku XX wieku, kiedy to działał przy szkole, której kierownikiem był Eugeniusz Bilczewski. Oficjalne zawiązanie grupy nastąpiło w 1948 roku z inicjatywy Jadwigi Staneckiej, która pragnąc uchronić rodzimą kulturę przed represjami władz komunistycznych, zaczęła prowadzić amatorskie badania etnograficzne. imo zakazu używania języka wilamowskiego, wydanego przez władze, spisywała i tłumaczyła dawne pieśni obrzędowe, które niejednokrotnie podsuwali jej sami członkowie grupy. J. Stanecka nawiązała kontakt z CEPELIĄ w latach 50- tych XX wieku. Barwne stroje, nietypowe wzornictwo oraz unikalne tradycje przykuły uwagę „Sztuki Beskidzkiej” w Czechowicach, dlatego 1.08.1959 r. CEPELIA przejęła oficjalnie Zespół pod swój patronat, czyniąc go jednym ze swych reprezentacyjnych zespołów. Po śmierci Jadwigi Staneckiej w 1976 roku, kierownictwo przejął Józef Gawlik Wtedy to miał możliwość występów nie tylko w całej Polsce ale również za granicami kraju: Belgii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Holandii czy Bułgarii. W czasie wyjazdu do Rzymu tancerze Zespołu mieli zaszczyt występować przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. W 1990 roku, w dobie przemian gospodarczych, z powodu trudności finansowych CEPELA musiała zrezygnować ze swego dofinansowania do zespołów regionalnych. W związku z tym, iż Urząd Miasta Wilamowice nie przejął opieki finansowej nad Zespołem, w 1995 roku, w czterdziestą siódmą rocznicę swojego powstania, zawieszono jego działalność. Na mocy porozumienia między Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wilamowicach a fundacją CEPELIA, Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice” przestał istnieć. Po pięciu latach przerwy, 15.03.2000 roku, byli członkowie Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”, którym na sercu leżało zachowanie lokalnej tożsamości, bogatej tradycji oraz ginącego języka, zadecydowali o powołaniu Stowarzyszenia „Wilamowianie”, które dało formę prawną reaktywowanemu Zespołowi. Przez kolejne lata członkowie własnymi siłami starali się odtworzyć garderobę i wyposażenie Zespołu. Od 2004 roku kierowniczką i głównym choreografem jest Alicja Dusik, dzięki której grupa przeżywa drugą młodość. Współcześnie Zespół jest grupą wielopokoleniową i tworzy go prawie 70 osób. W jego skład wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Przedział wiekowy wynosi od 6 do 86 lat, więc zdarza się niekiedy, że w Zespole tańczą wszystkie trzy pokolenia rodzin. Stwarza się przez to sytuację sprzyjającą do kulturowej transmisji międzypokoleniowej – młodzi uczą się tradycji i języka wilamowskiego w sposób naturalny, gdyż grupa członków Zespołu wciąż posługuje się językiem wilamowskim.

Program oparty jest na ciągle żywych w Wilamowicach obrzędach i zwyczajach ludowych zimowe. W latach 2008 – 2010 Młodzież zespołu brała udział w programie edukacyjnym „Bernardo Belotto- ambasador kultury”, organizowanym przez Zamek Królewski w Warszawie, gdzie kilkukrotnie występowała w Sali Assamblowej Zamku.

Dzięki współpracy z Stowarzyszenia „Wilamowianie” z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy rewitalizacji języka wilamowskiego, Zespół miał możliwość w uczestniczeniu w wielu prestiżowych wydarzeniach, szczególnie ważnych dla lokalnej społeczności. W roku 2013 Zespół prezentował kulturę Wilamowic w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej na Konferencji Języków Ginących, na różnorodnych konferencjach i wydarzeniach takich, jak chociażby występ w Teatrze Polskim w Warszawie. Zespół obecnie działa pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice ,,Wilamowianie” oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. Zespół w czasie swojej działalności występował na licznych scenach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji, Litwie. W 2008 roku otrzymał nagrodę Wojewody Bielskiego   oraz   wyróżnienie Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego; jak również Odznakę Honorową Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.