• Dożynki
Za utrudnienia przepraszamy.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Karetka pogotowia w Wilkowicach

10 Lip 2018

Wczoraj 9 lipca w budynku Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wilkowicach uroczyście zainaugurowano pracę nowego punktu stacjonowania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego Na uroczystość przybyli sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, posłowie Jacek Falfus i Grzegorz Puda, I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Czaplińska - Jaszczurowska, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Szafranowicz, starosta bielski Andrzej Płonka wraz z przedstawicielami samorządu powiatu, wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka oraz przedstawiciele wielu mediów lokalnych i regionalnych.

Podstawowy zespół ratownictwa medycznego wraz z karetką stacjonuje w Wilkowicach już od 1 lipca i przez te  9 dni zaliczył 45 wyjazdów. Dyrektor W. Waligóra podkreślał, że średnia krajowa wyjazdów karetek sanitarnych kształtuje się na poziomie 6 na dobę, w Bielsku – Białej i w powiecie to aż 12 wyjazdów, a w niektórych miesiącach 14.

Karetka, którą obsługuje 10 –osobowy zespół w systemie zmianowym jest do dyspozycji mieszkańców miasta Szczyrk i gminy Wilkowice, a także Bielska-Białej i innych miejscowości powiatu bielskiego. Jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, spełniający wszystkie europejskie normy, ma m. in. defibrylator, respirator i urządzenie do kompresji klatki piersiowej. Obsługuje ją 10 -osobowy zespół, w systemie zmianowym.

Jak informuje dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra to już dwunasty punkt wyjazdowy pogotowia ratunkowego działający na terenie powiatu bielskiego. Pomysł jego utworzenia pojawił się w listopadzie ubiegłego roku, w maju tego roku zapadła decyzja o jego utworzeniu przypieczętowana podpisem wiceminister zdrowia, a od 1 lipca punkt stacjonowania karetki zaczął działać. Trzeba podkreślić, że tak szybkie przejście od koncepcji do realizacji w ochronie zdrowia to ewenement w skali kraju – akcentował dyrektor W. Waligóra.

Minister J. Szczurek – Żelazko na konferencji prasowej mówiła, że jest pod wrażeniem powiatowej i regionalnej dobrej współpracy podmiotów medycznych, dyrektorów placówek medycznych, polityków i samorządowców w dziedzinie służby zdrowia. Dla mnie wieloletniego pracownika ochrony zdrowia to wielka przyjemność widzieć jak prężnie rozwija się u was służba zdrowia, zwłaszcza w ogólnej trudnej sytuacji w kraju – powiedziała.

Starosta bielski Andrzej Płonka zaznaczył, że nowy punkt pogotowia ratunkowego ma bardzo dobrą lokalizację, przy uczęszczanej drodze ekspresowej Bielsko – Biała – Żywiec oraz z uwagi na coraz większą liczbę przyjezdnych, turystów i odwiedzających nasz region jego powstanie to, jak to określił, wypadkowa życiowego pragmatyzmu.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu nowego punktu stacjonowania karetki odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania z dziennikarzami poruszono również problem przygotowywanych zmian w zakresie utrzymania i obsługi technicznej Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, zmian w szkoleniu ratowników medycznych, zmierzający do utworzenia spójnego, jednolitego w skali kraju systemu oraz o planach daleko idących przeobrażeń w lecznictwie psychiatrycznym i projekcie uruchomienia 40 w Polsce centr zdrowia psychicznego z kompleksową opieką psychiatryczną, a także o stacjonowaniu od 1 sierpnia 2018 roku w bielskim Szpitalu Pediatrycznym karetki N dla noworodków i niemowląt.

/Tekst: A. Macher, foto: M. Wróbel – Zyzańska/