Nawet smoki umierają

08 Maj 2018

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.  26 kwietnia na stadionie LKS”Pionier przed estradą zebrał się kolorowy jak kwitnące kwiaty polskich łąk -tłum przedszkolnej, szkolnej i gimnazjalnej młodzieży z Pisarzowic i dzieci ze szkół Gminy Wilamowice oraz młodzież z wychowawcami z Węgier.

Było to spotkanie plenerowe, podsumowujące projekt pod nazwą „NAWET SMOKI UMIERAJĄ”, Zaproszenie było od Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.
Wśród zaproszonych gości była delegacja szkoły z  Kisujszallas na Węgrzech, z którą to współpracuje szkoła w Pisarzowicach, sekretarz Gminy Wilamowice wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej ,dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Wilamowice , przedstawiciele M-GOK Wilamowice i  przedstawiciele organizacji działających w Pisarzowicach wraz z sołtysem z Pisarzowic.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem  pełnili;  TVP3, Radio Bielsko, gazeta Kronika Beskidzka i gazeta Region.

Celem organizatorów happeningu było i jest zachęcenie do postawy proekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Przedstawienie im problemu i uświadamianie roli jaką najmłodsze pokolenie może i powinno odegrać w środowisku , w którym dorasta. Przedstawienie ogromnego problemu zanieczyszczenia środowiska (zwłaszcza pyły),co może doprowadzić do wielkiego spustoszenia  jakie nasza planeta przeżywała już przed milionami lat. Historia może się więc powtórzyć. Zawarte było to w pięknym spektaklu taneczno-muzycznym ,wykonanym przez grupę dzieci, a przygotowanym i wyreżyserowanym przez kierowniczkę WDK panią Urszulę Kucharską. Spektakl był rodzajem teatru plastycznego,w którym grane części spektaklu przez młodych aktorów zmuszały ich do nieustannej dynamiki obrazującej nieustanną walkę z problemem zanieczyszczenia środowiska. Ratowanie przed zagładą i ponownego odradzania się Ziemi (wulkan ziejący płatkami różowej wiśni). W tym spektaklu negatywne Smoki z bajek ,przywdziewają szaty nadziei, ratują nas ludzi,pomagają odrodzić się ponownie.  Także odbył się konkurs na najciekawszy strój smoka, wykonany z odpadów (bardzo jaskrawy i kolorowy) jak i własnoręcznie wykonany przez uczestnika,  nawiązujący do problemu jakim jest „wolno tracąca kolory nasza ziemia, otulona SMOGIEM”.

W ramach spotkania na zakończenie, odbył się „głośny” i jakże kolorowy przemarsz młodzieży wraz z opiekunami ,ulicami Szkolną, Pańską i św. Floriana z powrotem przed estradę. Przemarsz wszystkich uczestników asekurowali pisarzowiccy strażacy.

Tragedie lasów, stan czystości polskich wód, stopień zanieczyszczenia pyłami i gazami , SMOGIEM stawia nam wszystkim momento;

…....Oby:

Po ściętych drzewach nie zostały wspomnienia w postaci słoi nie do stłuczenia.

By przyszłe pokolenia nie zobaczyły, pomników brzydoty,

ziejące smutną pustką dumnych drzew wykroty,

Wysypiska wśród lasu, strumienie bez wody,

Rzeki mętne, bezruch świszczący ciszą,