Nie wypalajmy traw

13 Kwi 2018

Nawet 10 razy dziennie – tyle strażacy z terenu miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego wyjeżdżają do pożarów nieużytków i traw. Niestety bardzo często  w takich pożarach giną zwierzęta, a czasem ludzie – w 2017 roku odnotowano dwie ofiary śmiertelne w Polsce.

Łącznie od początku miesiąca jednostki straży pożarnej na naszym terenie interweniowały blisko 40 razy gasząc płonące trawy. Tylko minionej doby było 6 takich pożarów. Trawy paliły się w Bielsku-Białej, Międzyrzeczu Dolnym, Rybarzowicach oraz Kobiernicach. W minionym roku interwencje przy gaszeniu nieużytków stanowiły jedną czwartą wszystkich pożarów do których wyjeżdżali bielscy strażacy.

Jak informuje rzeczniczka PSP w Bielsku – Białej Patrycja Pokrzywa pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2017 roku, to 10 397 000 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 47 minut. W 2017 roku średnio co 13 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

JJ