UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Koncert galowy Zespołu Cepelia Fil - Wilamowice

12 Lut 2018

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Cepelia Fil - Wilamowice" 9 lutego świętował jubileusz 30-lecia.

Zaproszeni goście, sympatycy i przyjaciele zespołu mogli podziwiać wielorakie artystyczne możliwości zespołu, talent i profesjonalizm młodych tancerzy ich wokalny kunszt i brawurę towarzyszącej zespołowi kapeli.

Jubileuszowy występ zachwycał, bawił i wzruszał. Na koncert galowy składały tańce cieszyńskie, które zaprezentowali najmłodsi członkowie zespołu, tańce i przyśpiewki wilamowskie, suita krakowska w wykonaniu grupy reprezentacyjnej, która wytańczyła wiele nagród i wyróżnień oraz tańce górali żywieckich.

Zespół od samego początku niestrudzenie prowadzi Jolanta Danek – kierownik artystyczny, choreograf, etnolog, wspaniały menedżer i organizator. Nie szczędzi energii, zapału i pracy w kształtowaniu młodych artystów, dodatkowo jest autorem wielu interesujących publikacji o kulturze Wilamowic, w tym o wilamowskim stroju. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów i dokonań, w tym Dyplom Ministra Kultury, Medal im. Oskara Kolberga - najwyższe wyróżnienie za krzewienie kultury narodowej, bierze udział w wielu festiwalach i konkursach w kraju i zagranicą, stale się rozwija i doskonali artystyczny warsztat. W 2006 roku zespół otrzymał weryfikację CIOFF - u Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, był również nominowany do Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina oraz brał udział w popularnej telewizyjnej Familiadzie.

Przez 30 lat zespół tworzyło ponad 280 osób, zawarto 9 związków małżeńskich, a dwa są w planie. Cepelia Fil – Wilamowice koncertował podczas bardzo wielu festiwali folklorystycznych aktywnie i skutecznie promując gminę Wilamowice i powiat bielski.

Za wszystkie te dokonania, artystyczne doznania, popularyzację kultury polskiej na ręce kierownik zespołu Jolanty Danek przybyli na jubileusz goście składali serdeczne gratulacje. Senator RP Andrzej Kamiński oprócz wyrazów uznania przekazał J. Danek odznakę „Zasłużony dla województwa śląskiego”. Wyrazy uznania i szacunku oraz życzenia dalszych sukcesów zespołowi i jego kierownik złożyli: burmistrz gminy Wilamowice Marian Trela, przedstawicielka Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło Żaneta Żardecka, a w imieniu władz samorządowych starosta bielski Andrzej Płonka oraz radni Rady Powiatu Jerzy Kubik i Dorota Nikiel, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z zespołem.

Serdeczna, przyjazna atmosfera, sentymentalne wspomnienia, towarzysząca koncertowi wystawa obrazująca dokonania zespołu oraz profesjonalny występ dzieci i młodzieży należących do „Cepelii – Fil Wilamowice” na długo pozostaną w pamięci!

/Tekst i foto: A. Macher/