• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Jubileusz Zasola Bielańskiego

09 Paź 2017

We wrześniu br.  Zasole Bielańskie obchodziło 60-lecie istnienia  tej uroczej miejscowości leżącej na terenie gminy Wilamowice. Świętowanie obchodów  sołectwa rozpoczęto od Mszy Świętej dziękczynnej odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Zająca. Następnie sołtys Tadeusz Dziubek przedstawił historię Zasola, które w 1957 roku powstało z odłączenia się zachodniej części wsi Bielany. Powiatowa Rada Narodowa w Oświęcimiu nadała tej części status sołectwa o nazwie Bielany Zasole. Wtedy życie na Zasolu nabrało tempa, rozpoczęto elektryfikować wieś, zmeliorowano grunty, zbudowano drewniany barak, w którym odbywały się m. in. wiejskie zebrania. W połowie lat 60-tych ruszyła budowa drogi od granicy Wilamowic do Zasola Łęckiego. Pracę mieszkańcy wykonywali społecznie. Droga była „oknem na świat” dla młodzieży szukającej pracy i wykształcenia. W 1974 roku w wyniku zmian administracyjnych wieś została przyłączona do Gminy Wilamowice z nazwą Zasole Bielańskie. W latach osiemdziesiątych przy dużym udziale społeczeństwa przystąpiono do budowy wodociągu, a następnie sieci gazowej oraz społecznie przeprowadzono telefonizację miejscowości. W połowie lat 90-tych wybudowano pierwszą w Gminie Wilamowice oczyszczalnię ścieków, z której korzysta jedna trzecia  gospodarstw. Obecnie sołectwo liczy ponad 900 mieszkańców.

W dalszej części uroczystości odbyła się część artystyczna z przedstawieniem kabaretowym „Czemu nasza wioska Zasole się zowie” oraz wystąpili „Zasolanie” z  programem wokalno - tanecznym. Zaprezentowała się również Orkiestra Dęta z Wilamowic wraz z pięknym tańcem mażoretek „Nemezis” z Hecznarowic. Panie z KGW przygotowały regionalny poczęstunek. W uroczystościach uczestniczył m.in. burmistrz Wilamowic Marian Trela i Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Bielskiego Jerzy Kubik, który przekazał miejscowej społeczności wyrazy uznania za dotychczasowe dokonania w budowaniu swojej „Małej Ojczyzny”. Życzył także, aby podejmowane działania i inicjatywy spotykały się  ze społeczną akceptacją i przyczyniały się do wzmocnienia samorządności i lokalnego rozwoju.

J.J.