• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • Sportowe podsumowanie 2016 rokuPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Powiat Bielski w czeskim Frydku - Mistku

13 Wrz 2017

8 września w czeskim Frydku – Mistku miał miejsce Festiwal Miast Partnerskich i Regionów. Powiat bielski zaprezentował tam na stoisku promocyjnym swoją bogatą ofertę turystyczną i unikatowe dziedzictwo kulturowe.

Niewątpliwie największą atrakcją, cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców Frydka - Mistka i turystów było stoisko na którym panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bystrej częstowały regionalnymi, tradycyjnymi potrawami i napojami. Natomiast kapela góralska „Watra” ze Szczyrku zaprezentowała folklor górali beskidzkich.

W Festiwalu udział wzięły również delegacje z partnerskich dla Frydka Mistka miast: z Bielska – Białej, Żyliny, Mysłowic oraz współpracujących regionów: z powiatu żywieckiego i bielskiego. Nasz powiat reprezentowała delegacja składająca się z przedstawicieli instytucji kultury i władz samorządowych na czele z Katarzyną Adamiec członkiem Zarządu Powiatu, która wspólnie z włodarzami partnerskich regionów powitała uczestniczących w Festiwalu mieszkańców i turystów.

Delegacja naszego powiatu zwiedziła także zabytkowy drewniany kościół p.w. Wszystkich świętych w Siedliszczu.

Promocja powiatu bielskiego odbyła się w ramach realizacji mikroprojektu pn. "Kultura w kalejdoskopie" - promocja atrakcji kulturowych polsko-czeskiego pogranicza.”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

alt

Przypomnijmy, że dzięki realizacji tego projektu powstał film promujący walory i atrakcje naszego powiatu oraz wydawnictwo z przepisami potraw serwowanych podczas tegorocznego przeglądu pn. „Kulinarne dziedzictwo polsko – czeskiego pogranicza”, który odbył się 1 lipca w Bystrej pod hasłem „Letnie potrawy z przydomowego ogródka”.

Zobacz Film

/Tekst: A. Macher, foto: A. Macher, M. Więzik/