• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych - uczniami

13 Wrz 2017

Podczas wakacji (w dniach 25.06 -30.06.) nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach – Dziedzicach uczyli się w Dublinie języka angielskiego, uczestnicząc w kursie „General English”.

Wyjazd ten był kolejnym etapem realizacji przez ZSTiL projektu „Więcej TIK, bardziej w Europie – przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole”, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projektu Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Przed wyjazdem uczestnicy musieli wypełnić on-line test z gramatyki języka angielskiego, który decydował o przydziale do grupy kursowej o odpowiednim stopniu znajomości języka.

Następnie na okres pierwszego tygodnia polskich wakacji, nauczyciele stali się uczniami dublińskiej Szkoły Językowej Linguaviva Centre. Pobyt w Irlandii rozpoczął się od zwiedzania Klifów Moheru i rybackiego miasteczka Galway. Był to pierwszy „egzamin” ze znajomości języka angielskiego, ponieważ miejscowy przewodnik opowiadał międzynarodowej grupie zwiedzających o historii Irlandii i jej walorach turystycznych właśnie w tym języku. W trakcie kursu nauczyciele uczestniczyli w zajęciach rozszerzających znajomość języka. Wielonarodowość grup była dodatkowym bodźcem do efektywnej nauki, a możliwość poznania osób z innych krajów (np. Japonii, Rosji, Brazylii, Francji, Korei Płd, Hiszpanii) pozwoliła polskim uczestnikom rozwinąć ich kompetencje interkulturowe.

Po zakończeniu nauki wszyscy kursanci otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich znajomość języka angielskiego. Oprócz znacznego poszerzenia umiejętności językowych nauczycieli, wartością dodaną tego kursu była możliwość doświadczenia nowoczesnych technik uczenia języków obcych i integracji grup.

Udział w kursie „General English” na pewno znacząco poszerzył wymiar międzynarodowy ZSTiL, a zdobyte doświadczenia nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas pracy ze swoimi uczniami oraz przy realizacji kolejnych projektów europejskich.

Binda, J. Uchyła

Więcej na temat projektu: https://jarcze1999.wixsite.com/wiecej-tik

Projekt jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Kolejnym przedsięwzięciem był udział 8 nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach w europejskim kursie "ICT: Learning by Doing" zorganizowanym przez Euromind Projects SL (iDevelop Teacher Training Department) z siedzibą w Sewilli w Hiszpanii.

Było to kolejne szkolenie zagraniczne ( w dniach 21.08-25.08) zaplanowane w projekcie "Więcej TIK, bardziej w Europie - przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole", realizowanym w ZSTiL w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projektu Mobilność kadry edukacji szkolnej. Głównym językiem obcym używanym podczas kursu był język angielski.

Prowadząca szkolenie Carmen Lucas zapoznała uczestników z niekonwencjonalnymi metodami prowadzenia zajęć lekcyjnych i aktywizacji uczniów przy użyciu nowoczesnych technologii i programów dostępnych w internecie. Mimo czterdziestostopniowego upału, zapał do pracy i humory dopisywały, dzięki czemu udało się zrealizować w całości bardzo napięty program szkolenia. Obejmował on m.in. takie programy jak: Evernote, Symbaloo, BeFunky, PicCollage, Vibby, Kizoa, PowToon, Glogster, ClassDojo, Edmodo, Kahoot, Socrative i wiele innych.

W godzinach popołudniowych nauczyciele mieli też okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki Sewilli i poznać kulturę i tradycję Andaluzji. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich kompetencje.

Zdobyte przez nauczycieli ZSTiL wiedza, doświadczenie i umiejętności z pewnością przyczynią się do wdrożenia nowych praktyk i metod nauczania w ich codziennej pracy oraz poprawią jakość usług świadczonych przez ich szkołę.

Kopeć, J. Krysta

Więcej na temat projektu: https://jarcze1999.wixsite.com/wiecej-tik