• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Konkurs wieńcy dożynkowych

12 Wrz 2017

Podczas I Dożynek Gminy Wilamowice w Starej Wsi 10 września odbył się X Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych, przygotowanych przez 22 Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów bielskiego, oświęcimskiego, żywieckiego i suskiego.

Konkurs zorganizowali: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku- Białej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.

Celem konkursu było pokazanie pięknych symboli zakończenia żniw, promowanie regionalnego rękodzieła ludowego, dziedzictwa kulturowego oraz tradycji ludowych, a także upowszechnianie atrakcyjności różnych szkół układania wieńców wykonanych z darów ziemi. Panie przygotowały przepiękne wieńce z naturalnych materiałów roślinnych jako tradycyjne wieńce płaskie, korony lub kompozycje współczesne. Co roku panie z KGW zaskakują pomysłowością, dokładnością i kolorystyką przygotowanych wieńców.

Komisja oceniająca w składzie: Waldemar Pieczara - Przewodniczący Komisji (przewodniczący Rolskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Monika Kasperek-Zacny – ekspert, (ROK w Bielsku-Białej), członkowie komisji: Jolanta Danek – (wicedyrektor MGOK Wilamowice), Gertruda Proksa – (członek Krajowej Rady KGW), Grzegorz Szetyński - (wicestarosta bielski), Danuta Kożusznik – sekretarz (prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej) dokonała przeglądu i oceny wieńców dożynkowych, zgłoszonych do konkursu przez Koła Gospodyń Wiejskich. Przy ocenie uwzględniono kryteria: zastosowane materiały, użycie jako podstawowych materiałów tradycyjnych, związanych ze świętem plonów – np. kłosy, ziarno, owoce, warzywa, kwiaty itp., walory artystyczne i estetyczne – kompozycja, estetyka, bryła, kształt, dobór barw, sposób wykonania wieńca – technika, trudność, dokładność wykonania.

Komisja nagrodziła: w kategorii „wieńce płaskie”: wyróżnienie otrzymało KGW Dankowice, 3 miejsce zajęło KGW Brzezinka gm. Oświęcim, 2 miejsce zajęło KGW Wilamowice, 1 miejsce zajęło KGW Żabnica gm. Węgierska Górka. W kategorii „korony”: wyróżnienie otrzymało KGW Babice gm. Oświęcim, 3 miejsce zajęło KGW Grojec gm. Oświęcim, 2 miejsce zajęło KGW Pławy gmina Oświęcim, 1 miejsce zajęło KGW Witkowice gmina Kęty.

W kategorii „kompozycje”: wyróżniono KGW Pisarzowice, 3 miejsce zajęło KGW Zasole Bielańskie, 2 miejsce zajęło KGW Kaniówek, a 1 miejsce zajęło KGW Poręba w gminie Oświęcim. Nagrody za udział otrzymały ponadto: KGW Bieńkówka, Bobrek, Bystra, Międzyrzecze Dolne, Przeciszów, Stara Wieś, Stare Stawy, Wapienica, Wilkowice, Zasole.

Koła otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody ufundowane przez organizatorów oraz patronów honorowych, którymi byli: burmistrz Wilamowic Marian Trela, starosta bielski Andrzej Płonka, wicewojewoda bielski Jan Chrząszcz, prezes Gminnej Spółdzielni w Wilamowicach Józef Gawlik. Wieńce obejrzało i podziwiało kilkaset osób uczestniczących w dożynkach.

Danuta Kożusznik