• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Antoni Mleczko z Wilamowic laureatem tegoroczej Nagrody im.ks.LondzinaPowiat Bielski Więcej
UWAGA !
INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 13.11.2017 r.
MINISTERSTWO CYFRYZACJI WPROWADZIŁO NOWY
SYSTEM REJESTRACJI I OBSŁUGI POJAZDÓW: „CEPIK 2.0”.
W ZWIAZKU Z TYM, WYSTĘPUJĄ LICZNE
UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE KLIENTÓW.

Hołd żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych

07 Wrz 2017

W samo południe 6 września pod pomnikiem Piety w Szczyrku uczczono pamięć zamordowanych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania „Bartek”, walczących o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W uroczystości uczestniczyli; senator RP Andrzej Kamiński, przedstawiciele władz powiatu w osobach członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta i radna Rady Powiatu Bielskiego Helena Byrdy – Przybyła, reprezentanci miasta Szczyrku na czele z burmistrzem Antonim Byrdy i przewodniczącym Rady Miasta Borysem Matlakiem, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku – Białej Tomasz Kowalik, przedstawiciele Zarządu Okręgu Podbeskidzie Związku NSZ z prezesem Władysławem Sanetrą, szkolna młodzież ze szczyrkowskich szkół z nauczycielami, mieszkańcy.

Okolicznościowy program słowno – muzyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Szczyrku. Podniosłą uroczystość dopełniła modlitwa za zmarłych żołnierzy oraz ceremonia Apelu Poległych.

Przypomnimy: Pomnik odsłonięto 9 września 2008 r. Uroczyście dokonali tego żołnierze NSZ, dawni podkomendni "Bartka", Julian Laszczak ze Szczyrku i Władysław Foksa z Żywca. W ten sposób oddano hołd żołnierzom Zgrupowania podstępnie wymordowanym przez komunistów w 1946 roku.

Podczas obchodów 71 rocznicy wymordowania 167 żołnierzy Zgrupowania VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kapitana Henryka Flame senator RP Andrzej Kamiński podkreślił niezłomność, bohaterstwo, pełną determinację żołnierzy „Bartka” oraz przypomniał, że 1 marca 2017 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych prezydent Polski Andrzej Duda nadał pośmiertnie Henrykowi Flamemu ps. „Bartek” Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Zabierając głos na uroczystości członek Zarządu Powiatu Stanisław Pięta powiedział: Obyśmy tylko poprzez udział w takich uroczystościach i spotkaniach mogli przejawiać swój patriotyzm, obyśmy nigdy nie musieli chwytać za broń w obronie niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny.

/Tekst i foto: A. Macher/