• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Ostrzegamy - afrykański pomór świń

03 Sie 2017

Na zaproszenie Wicestarosty Bielskiego Grzegorza Szetyńskiego do Starostwa Powiatowego na spotkanie z sołtysami i przedstawicielami organizacji rolniczych przybył powiatowy lekarz weterynarii Zenon Dobija ze współpracownikami.

Tematem spotkania był coraz bardziej zagrażający nam afrykański pomór świń (ASF). Jest to choroba, która stanowi zagrożenie dla milionów świń i dzików oraz powoduje olbrzymie straty ekonomiczne (fizyczna likwidacja stad i zakaz obrotu mięsem). W Polsce w tym roku  stwierdzono 42 przypadki tej choroby, najwięcej przy wschodniej granicy państwa. W powiecie bielskim jeszcze nie stwierdzono ASF, ale niepokojące są sygnały płynące z Czech, że w tym kraju choroba przesuwa się na północ.

Najważniejsze w walce z afrykańskim pomorem świń jest BIOASEKURACJA czyli przestrzeganie podstawowych zasad takich jak wrzucanie resztek jedzenia do zamkniętych pojemników, zamykanie altanek śmieciowych, ogradzanie zarówno małych jak i dużych ferm świń i nie wpuszczanie tam osób postronnych, właściwa higiena obuwia, odzieży i osobista osób pracujących na fermie, nie kupowanie prosiąt nieznanego pochodzenia, absolutne unikanie kontaktu z padłymi bądź żywymi dzikami itp.

Choroba ASF nie jest chorobotwórcza dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt ale jest niezmiernie trudna do opanowania, np. w Hiszpanii chorobę tą likwidowano przez 37 lat m. in. dlatego że nie wynaleziono dotąd skutecznej szczepionki.

Uczestnicy narady w Starostwie Powiatowym w Bielsku - Białej otrzymali materiały i ulotki dotyczące tego zagrożenia.

J.Jesionka