• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • Sportowe podsumowanie 2016 rokuPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Poezja religijna w bestwińskiej bibliotece

19 Kwi 2017
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie już 15 raz zorganizowała ogólnopolski konkurs poezji religijnej "O palmę".  Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 18 kwietnia w siedzibie bestwińskiej biblioteki. Na konkurs wpłynęło ponad 650 utworów poetyckich dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jury w składzie: Alina Świeży – Sobel – redaktor „Gościa Bielsko – Żywieckiego”, Juliusz Wątroba, poeta, satyryk, laureat wielu ogólnopolskich konkursów poezji, ksiądz Jacek Pędziwiatr dyrektor Beskidzkiego radia Katolickiego „Anioł Beskidów” i Alina Macher redaktor naczelna miesięcznika „Mój Powiat” miało naprawdę wielki problem z wyłonieniem laureatów i zwycięzców konkursu.

Po wnikliwej analizie i kilkugodzinnej dyskusji zadecydowano o przyznaniu następujących nagród:
W kategorii I – uczniowie szkół podstawowych; I miejsce zdobyła Zofia Ruśnica z Nowego Wiśnicza, II miejsce Karolina Kukla z Nowego Wiśnicza, III miejsce Róża Witkowska ze Sztumu, a wyróżnienie Michał Skowronek z Bytomia.
W kategorii II – uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich I miejsce przypadło Weronice Tupaj z Karniowic, II miejsce Karolowi Knapińkiemu ze Świętej Katarzyny, II Zuzannie Gil z Lublina, a wyróżniono Aleksandrę Przybyło z Rakszawy. W kategorii III – dorośli I miejsce zdobył Grzegorz Baczewski z Warszawy, II miejsce Anna Halasz z Gdyni, III miejsce Aleksandra Bielarska z Częstochowy oraz wyróżniono Radosława Zawadzkiego z Elbląga, Emanuelę Jastrzębską z Niewodnicy Nargilewskiej, Jana Bliźniuka z Łodzi. Aleksandrę Bielarską uhonorowano także nagrodą redakcji „Mój Powiat”.

Spotkanie uroczyście otworzyła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie Teresa Lewczak witając wszystkich przybyłych, władze gminy Bestwina na czele z wójtem Arturem Bieniowskim, przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stanclikiem, a także członków jury, przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji współpracujących z biblioteką.

Miłym akcentem był występ tzw. stand up w wykonaniu Juliusza Wątroby, nawiązujący do wielkanocnych tradycji i obrzędów.

Ten konkurs cały czas udowadnia, że w narastającym i wszechogarniającym szumie informacyjnym jest zapotrzebowanie na piękne słowo, na refleksję, wzruszenie, emocje, na poezję religijną, która wzmacnia wiarę, zachęca do przemiany, kształtuje nasze myśli i serca. –
powiedziała przewodnicząca jury Alina Świeży - Sobel.

/ Tekst i foto: A. Macher/