• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Lekkoatletyczne BESKIDY

22 Wrz 2016

Wspaniałą okazję do obserwacji zmagań w wielu konkurencjach królowej sportu, lekkiej atletyki, stanowiły odbywające się 16 września na stadionie KS „SPRINT” w Wapienicy, Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne „Beskidy”, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Impreza swoim terminem wpisała się w wspaniały sposób w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu odbywającego się z inicjatywy Komisji Europejskiej i Ministerstwa Sportu i Turystyki z mottem tegorocznym #BeActive.

Było to już drugie spotkanie lekkoatletów z powiatu bielskiego oraz zawodników z partnerskiego powiatu Rhein-Erft w Niemczech. Pierwszą edycję imprezy zorganizowali w zeszłym roku Nasi partnerzy, zapraszając także drużynę z Holandii. Dlatego w tegorocznej odsłonie, oprócz występujących w charakterze gospodarzy na Wapienickim stadionie zawodników z powiatu bielskiego oraz reprezentacji powiatu Rhein-Erft wzięli udział zaproszeni przez głównego organizatora zawodnicy z miasta  Bielska - Białej oraz grupa lekkoatletów ze słowackiego miasta Namiestowo.

„Cieszę się że tak dużo młodych osób zaczyna dostrzegać jak ważną rolę w utrzymaniu zdrowego stylu życia odgrywa sport i aktywność fizyczna” stwierdził otwierający rywalizację Stanisław Pięta, Członek Zarządu Powiatu. Nawiązaniem do jego słów był fragment przemówienia Bernharda Rippa, wicestarosty Rhein-Erft Kreis, który wspominał „Może ciężko wam w to uwierzyć, ale sam w młodości uprawiałem kilka dyscyplin lekkoatletycznych. Cieszę się że obecnie są jeszcze osoby które spędzają czas aktywnie i potrafią się tym bawić”.  Wśród obecnych gości była także Pani Katarzyna Adamiec, Członek Zarządu Powiatu, Grzegorz Kotowicz, Radny Rady Powiatu i były Polski Reprezentant Olimpijski. Wśród gości była także delegacja z partnerskiego powiatu Rhein-Erft, w której, znajdowali się m.in. Stefan Grimm, Przedstawiciel ds. Sportu oraz Przewodniczący Okręgowej Federacji Lekkoatletycznej Rhein-Erft Hans Albrecht.

Oficjalne rozpoczęcie zawodów odbyło się kilka minut po godzinie 10:00 i już wtedy było wiadomo że jednym z rywali, może nawet najtrudniejszym do pokonania, będzie aura. Obiekt „Sprintu” skąpany był w słońcu, a wysoka temperatura sprawiała że ciężko było złapać oddech. Mimo wszystko wspaniali zawodnicy zdawali się nie mieć żadnych trudności i z łatwością rywalizowali ze sobą o zwycięstwo. Wyjątkowości całej imprezie dodawał fakt, że w szranki stanęli przedstawiciele kategorii wiekowych młodzików (roczniki 2001-2002), juniorów młodszych (1999-2000) oraz juniorów starszych (1997-1998), czyli młodzież a nie dorośli zawodnicy. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu wspaniałego pokazu możliwości i atmosfery sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Wśród zawodników można było obserwować reprezentantów Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych w Tibilisi Bartosza Jarczoka oraz brązowego medalistę tych mistrzostw Rafała Pająka, a także wielu uczestników Mistrzostw Polski.

Gdy po kilku godzinach zmagań wszystkie konkurencje dobiegły kresu, zawodnicy posileni obiadem mogli już czekać na najbardziej wyczekiwany moment imprezy, którym była dekoracja zwycięzców. Laureaci otrzymywali dyplomy i medale w zależności od zajętych miejsc w swojej klasyfikacji wiekowej. Wyróżniono także najlepszych zawodników z każdej reprezentacji, czyli Marca Alexandra z Niemiec, Słowaka Richarda Naniste, bielszczanina Szymona Krywulta i Oliwię Kwaśniak z powiatu bielskiego. Na podstawie klasyfikacji generalnej przyznano także miejsca poszczególnym reprezentacjom: czwarte dla powiatu Rhein-Erft, trzecie dla drużyny z Bielska-Białej, drugie dla Namiestowa i pierwsze dla zawodników z powiatu bielskiego. Dekoracji dokonywali wspólnie Bernhard Ripp, Stanisław Pięta oraz Grzegorz Kotowicz, którzy z uśmiechem gratulowali zawodnikom i życzyli im kolejnych sukcesów. Nad sprawnym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwali pracownicy Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, w szczególności główny organizator, Czesław Pszczółka. Na koniec wszyscy zawodnicy oraz goście wykonali sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Dodatkowo w ramach Międzynarodowych Zawodów Lekkoatletycznych „Beskidy”, zawodnicy oraz ich opiekunowie mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z międzynarodowym projektem dotyczącym osuwisk - LANDSLIDE, którego partnerem jest powiat bielski. Każdy z zainteresowanych dowiedział się czym projekt się zajmuje, na jakim jest obecnie etapie realizacji oraz gdzie może uzyskać szerszy zakres informacji.

Relacja wideo: http://beskidnews.pl/ogladaj/miedzynarodowe-zawody-lekkoatletycznebeskidy-2016-/4641

Zobacz wyniki

Zobacz Klasyfikacja MZL Beskidy 2016