• Kultura kluczem do naszej wyobraźniPowiat Bielski Więcej
  • W Wilamowicach inaugurowano kolejny sportowy rok szkolnyPowiat Bielski Więcej
  • Pieszo przez szlaki powiatu bielskiegoPowiat Bielski Więcej
  • Laureat XVIII edycji Nagrody im.ks. LondzinaPowiat Bielski Więcej
  • XVIII Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych "SAGA" Powiat Bielski Więcej
  • Smacznie, tanecznie i śpiewająco czyli Święto Powiatu BielskiegoPowiat Bielski Więcej

Zapobieganie i przeciwdziałanie osuwiskom

17 Sie 2016

13 sierpnia br. w Bystrej odbyło się szkolenie strażaków ochotników z terenu powiatu bielskiego na temat -  jak zapobiegać i reagować podczas wystąpienia ruchów ziemi.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jako partner międzynarodowego projektu KE pt. Landslide „Model oceny ryzyka zagrożenia osuwiskami” ma za zadanie zorganizować dni prewencyjne, które pomogą w zrozumieniu ryzyka jakie niesie za sobą możliwość wystąpienia osuwiska. Pierwszy dzień prewencyjny został przeprowadzony w ramach Spartakiady dla członków ochotniczych straży pożarnych powiatu bielskiego zorganizowanej przez Powiat Bielski oraz Komisję Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Bielskiego. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania eksperta projektowego Pana Jacka Gancarczyka – pracownika Urzędu Gminy Czernichów i tym samym zapoznać się z praktycznymi działaniami, które zostały podjęte podczas silnych ruchów mas ziemi na skutek intensywnych opadów deszczu w Międzybrodziu Bialskim na osiedlu Łaski w 2010 roku, kiedy to uaktywniło się osuwisko powodując osunięcie się geologiczne i zniszczenie około 117 domków letniskowych.

W szkoleniu uczestniczyła również Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Katarzyna Adamiec.

M.G.