• Dożynki
UWAGA!!!
W związku z planowaną przerwą techniczną w działaniu systemu teleinformatycznego
w dniach 20 i 21 września 2018 (czwartek , piątek) nie będzie prowadzona obsługa klientów w Wydziale Geodezyjno-Kartograficznym.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Zapobieganie osuwiskom

06 Lip 2016

Na terenie powiatu bielskiego gościli międzynarodowi eksperci z Bułgarii, Grecji, Włoch i Polski w ramach projektu KE Landslide „Model oceny ryzyka zagrożenia osuwiskami”. Podczas konferencji i studyjnych wyjazdów  naukowcy tworzyli wzorcowy model osuwania się ziemi - klęski żywiołowej, która coraz częściej nawiedza różne rejony świata, również Polskę i rejon Beskidów.

Przybyłych gości powitał Starosta Bielski Andrzej Płonka, który powiedział m.in: w ramach wcześniejszych projektów omawialiśmy już na podobnych konferencjach inne, równie groźne kataklizmy, które w związku z działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi na Ziemi coraz bardziej się intensyfikują. Coraz częściej zdarzają się powodzie, wielkie pożary czy trzęsienia ziemi. Intensywne i długotrwałe opady grożą nie tylko powodziami, ale mogą też powodować osuwanie się ziemi. Szczególnie w terenie górzystym. Dlatego wraz z międzynarodowymi partnerami spotkaliśmy się w Szczyrku na kolejnym, czwartym już roboczym spotkaniu dotyczącym osuwisk. Przykładem osuwiska z naszego terenu to Kozy, gdzie po powodzi w 1997 roku utworzyło się wielkie osuwisko ziemi.

O innym osuwisku mówił Jacek Gancarczyk inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego w gminie Czernichów. W 2010 roku w maju po intensywnych deszczach w przysiółku Łaski w Międzybrodziu Bialskim na terenie gminy Czernichów osunęła się ziemia. Tąpnięcie nastąpiło w trzech miejscach. Na niestabilnej ziemi stało około 120 domków rekreacyjnych, w tym trzy zamieszkiwane na stałe. Wszystkie wraz z ziemią zjechały ze stoku. Ulice i działki pofałdowały się, a na domach pojawiły się pęknięcia.

Konferencyjno - szkoleniowe spotkanie miało na celu stworzenie projektu związanego z zagrożeniami w tym przypadku z osuwiskami. Na podstawie dokładnego zbadania zjawisk geologicznych zachodzących w kamieniołomie w Kozach, zbudowana zostanie ogólnodostępna platforma programowa do monitoringu zagrożeń. Do jej stworzenia posłużą dane historyczne, meteorologiczne i geologiczne wraz z odwiertami. Pozwoli to na stworzenie odpowiedniego modelu oprogramowania, które da możliwość oceny czy porównywany teren jest narażony na osuwanie się gruntu, a w przypadku miejsc, gdzie wcześniej dochodziło już do podobnych zdarzeń - czy mogą się one powtórzyć. W oparciu o koziańskie i zagraniczne osuwiska powstanie model, który za pomocą odpowiedniego oprogramowania dostępnego w Internetowej sieci będzie przymierzany do innych zagrożonych terenów.

By system zadziałał  skutecznie, również na terenie naszego powiatu -  oprogramowanie musi być transparentne, proste w obsłudze oraz szeroko dostępne w gminach i innych jednostkach odpowiedzialnych za przeciwdziałanie klęską żywiołowym – reasumowały całość konferencji Beata Białka i Marta Gandor z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku - Białej.

Tekst i foto: Jarosław Jesionka